Uziemienie ogrodzenia elektrycznego

Nie zawsze doceniamy rolę uziemienia w zachowaniu efektywnego funkcjonowania ogrodzenia elektrycznego. Zetknięcie zwierzęcia z przewodem ogrodzenia zamyka obwód z elektryzatorem poprzez uziemienie. Jeżeli obwód nie zostanie zamknięty z powodu złego uziemienia, prąd nie popłynie i zwierzęta nie poczują impulsu elektrycznego. Grunty piaszczyste i kamieniste źle przewodzą prąd. Podobnie jest z gruntami suchymi. Rozstawiając ogrodzenie elektryczne na podłożu o słabej przewodności należy umieścić listwę uziemienia pomiędzy kępami traw lub krzewów, które dłużej utrzymują wilgoć. Gdy przy takim uziemieniu pojawią się problemy ze skutecznością ogrodzenia, proponujemy rozbudowę systemu uziemiającego.


Palik uziemiający łączymy przewodem izolowanym z elektryzatorem. W przypadku krótkich ogrodzeń wystarczy palik dołączony w komplecie do urządzenia. Przy ogrodzeniach średniej długości polecamy zastosować dłuższe, jednometrowe paliki uziemienia. Gdy elektryzator zasila długie ogrodzenia, zdecydujcie się Państwo na 2 do 3 palików jednometrowych połączonych kablem, rozmieszczonych co 1 metr. Jeżeli poczujecie napięcie (przebicie) na zamontowanym paliku uziemiającym lub wokół niego, oznacza to, że uziemienie nie działa prawidłowo. Należy wówczas zastosować dłuższe lub dodatkowe paliki uziemienia.
Budując długie, wielokilometrowe ogrodzenia elektryczne, rozciągnijcie tuż nad ziemią na całej długości ogrodzenia przewód uziemienia wychodzący od elektryzatora. Co kilkadziesiąt metrów umocujcie w ziemi metalowe paliki i połączcie je z przewodem uziemienia.

uziemienie1
Do uziemienia elektryzatorów zasilanych baterią 9V wystarczy listwa uziemiająca dołączona w komplecie do urządzenia.
uziemienie2
Stosując elektryzator zasilany z akumulatora 12V, wciśnijcie listwę uziemienia w ziemię na głębokość minimum 1 metra.
uziemienie3
Gdy impulsy elektryczne wysyłane będą na ogrodzenie z elektryzatora zasilanego z sieci 230V, zastosujcie 2 - 3 listwy metalowe, połączone kablem izolowanym, mocowane w ziemi w odstępach 1 metra.

Gdy na paliku uziemienia nie stwierdzicie przebić prądu, oznacza to, że uziemienie jest prawidłowe.

Uwaga!
Ogrodzenie zbudowane z kilku linii przewodzących rozciągniętych na różnych wysokościach należy zasilać wyłącznie z jednego elektryzatoi Zachowaj bezpieczną odległość między oddzii nymi konstrukcjami ogrodzeń, aby nie dopuści do jednoczesnego kontaktu osób i zwierząt z liniami niezależnych od siebie ogrodzeń elektrycznych. Dopilnuj, aby linie ogrodzeń elektrycznych, zasilanych z oddzielnych elektryzatorów nie stykaj

Kontakt

97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Botaniczna 14
Tel.: +48 44 724 34 99 (godz. 9.00-15.00)
Fax: +48 44 724 34 99 (godz. 9.00-15.00)
Tel. kom.: +48 796015772 (24 h)
e-mail: sklep@pastuchy.eu

Facebook

facebook_page_plugin